Havuz izolasyon kaplaması

Hepimizin önem verdiği konular arasında ev dekorasyonu ya da evin estetik görünümü yer almaktadır. Bu estetik görünümü elde edebilmek için ise eve çeşitli düzenlemeler yaparız bunların arasında Havuz izolasyon kaplaması yer almaktadır. Havuz izolasyon kaplaması görünüm açısından gayet güzel bir işlem olacaktır.

Havuz izolasyon kaplaması: Polyurea kullanılan kalıcı izolasyon püskürtme sistemidir. Havuzlarda kullanılan izolasyon malzemelerinde sağlık açısından zararlı kimyasal madde içermemektedir.

Havuzlar ilk yapıldıklarında seramiğin altına yapılacak uygulamaların kaliteli, esnek, su basıncının ağırlığına dayanıklı uzun ömürlü izolasyon olması gerekmektedir.

Havuzların altına uygulanan basit izolasyon malzemelerinin havuzu su ile doldurduğunuz da tonlarca su basıncına karşı direnç gösterememesi ve havuzunuz su kaçırmaya başlaması gibi olası kötü yanları vardır.

Bu yüzden seramik altı havuz izolasyonlarda su izolasyon uygulamasını garanti altına almak ve ileride havuzun su kaçırma gibi sorunları ile uğraşmamak için havuza sprey polyurea havuz kaplama izolasyon ürününü uygulamak sizlere kalıcı çözüm sağlayacaktır.

Havuz Çeşitlerine Göre Uygulamalar

Kimyasal Havuz İzolasyonu: Kimyasal havuzların izolasyonu sırasında içerisinde kimyasal atıklar bulundururlar ve yapıların içine nüfuz ederek korozyon ve oksitlenmelere çok hızlı şekilde neden olurlar. Bu durumu da durmak için öncelikle yapının izolasyonu yapılırken özel bir kaç yöntem kullanılır.

Yöntemler

  • İlk önce zemin hazırlığı yapılır temizlenir.
  • Var ise çatlaklar kırılarak basınçlı hava ile tozdan arındırılır.
  • Daha sonra kristalizasyon sıvıları fırça ile uygulanır.
  • Bu sıvılar uygulanacak olan izolasyonun adelansını artırırken kimyasal etkilerden korur.
  • Bu sıvıların üzerine süper elastik özelliği olan kristalize su yalıtım harçları uygulanır.

Bu uygulamanın ardından tekrar kristalize sıvılar uygulanarak yapılan izolasyon kimyasal etkilerin aşındırmalarına maruz kalmaktan korunur.

Yüzme Havuzu İzolasyonu: Yüzme havuzlarının izolasyonu hazırlık aşamasıyla başlar. Öncelikle gerekli tamirler yapılır.
İç köşeler pahlanarak ovalleşmesi sağlanır. Gerekiyorsa sızdırmazlık bantlatıyla takviye edilir.

Yüzme havuzları perde betondan imal edildiklerinden tayrot boşlukları vardır. Bu boşlukların matkap ile içleri boşaltılır. Bu boşluklara şok prizlenici malzeme ile dolgu yapılır.

Aydınlatma armatürleri ve su çıkışları epoksi esaslı yalıtımla dikkatlice yapılır.

Yüzme Havuzlarında kristalize su yalıtım harçları kullanılır.
Tek bileşenli yada çift bileşenli olarak kullanabilecek bu harçlar fırça ile uygulanabilir.

Süs Havuzu izolasyonu: Süs havuzlarının izolasyonu diğer havuzlar kadar zor değildir. Çünkü içlerinde çok su bulundurmazlar. Ama sürekli su ile dolu olduklarından yüzeyde çatlak var ise hızla genişler çatlak olan yer. Bir süre sonra bu çatlaklar parçalanmalara neden olur. Tamir yapılması şart olur.

Süs havuzlarının izolasyonuna başlamadan önce ön hazırlık yapılır. Bu ön hazırlık tozlardan arındırılma ve tamir edilmesidir. Ön hazırlık tamamlandıktan sonra izolasyon uygulanır.

İsteğe bağlı olarak kristalize ürünler tercih edilebileceği gibi yapıya uygnun diğer malzemeleri de kullanılabilir.

Bu alanlarda kullanılacak izolasyon diğer yerlerdeki kadar pahalı değildir. Düzgün bir uygulama ile bu havuzların hiç bir sorun yaşatmadan yıllarca kullanılması mümkündür.

Keşif ve Teknik Bilgi için Tıklayın.

Yorum yaz

Lütfen izolasyonla alakalı ve önerilerinizi şikayetleriniz belirtebilirsiniz, sorunlarınızı yazabilirsiniz